محمد حسین صفار هرندی از احتمال محاکمه سعید حجاریان و بهزاد نبوی به دلیل دست داشتن در ترور محمد علی رجایی و محمد جواد باهنر، رئیس جمهور و نخست وزیر اسبق ایران، خبر داد.

محمد حسین صفار هرندی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت احمدی نژاد، از مفتوح بودن پرونده  سعید حجاریان و بهزاد نبوی به دلیل آنچه که وی کوتاهی این دو نفر در تدارک " شرایط امنیتی مناسب" در دوران مسئولیتشان در دولت شهید رجایی نامید، خبر داد.

در سال 1360 پس از ترور شهیدان رجایی و باهنر، شایعاتی مبنی بر دست داشتن بهزاد نبوی درانفجار دفتر نخست وزیری مطرح شد اما این اتهام ثابت نشد.

سخنان صفار هرندی در خصوص مختومه نبودن پرونده مذکور و امکان بازگشایی آن، می تواند نشانه روزهایی بسیار سخت برای اصلاح طلبان جامعه ایران باشد.

تمایل صفار هرندی به بازگشایی پرونده انفجار در دفتر نخست وزیری در سال 1360، می تواند این سئوال را در پیش روی افکار عمومی جامعه ایران قرار دهد که چرا بعد از 26 سال تازه به یاد ترور شهیدان رجایی و باهنر افتاده اند؟

صفار هرندی در همایش مذکور درباره کشمیری، عامل انفجار دفتر نخست وزیری در سال 1360، گفت: " آدم‌ها با صورت و ظاهر خودی وارد جمع‌های مختلف می‌شوند؛ آقای کشمیری را باید یکی از پروژه‌های ناگوار انقلاب به حساب آورد. کسی که بسیار در مورد ایشان سوءظن ایجاد شده بود ولی در نهایت زهر خود را ریخت. ما باید فریب این موارد را نخوریم و عامل سالم‌سازی در تشکل‌های ما پیشینه‌شناسی از افراد است".

وی افزود: "آقای رجایی آن‌چنان اعتمادی به آقای کشمیری داشتند که وقتی ایشان با کیف دستی می‌خواستند به همراه آقای رجایی به نزد امام بروند و با مقاومت محافظان امام روبه‌رو شدند، آقای رجایی وساطت ایشان را کرد ولی در نهایت با مقاومت محافظان امام روبه‌رو شدند و آقای کشمیری وقتی این فضا را مشاهده کردند از راه خود برگشتند و به نزد امام نرفتند. احتمال دارد که ایشان می‌خواستند قضیه‌ رخداده برای دفتر نخست‌وزیری را در دفتر امام به وجود بیاورند."


برچسب‌ها:


ارسال توسط محمد توکل