تعداد بازديد :  
تاريخ : جمعه ۱۳٩٠/٩/٤

خبرگزاری فارس: معاون وزیر دفاع روسیه تاکید کرد، اظهارات رئیس‌جمهوری این کشور در مورد پاسخ‌های نظامی-فنی به سپر موشکی آمریکا یک هشدار بود و اگر خطری امنیت این کشور را تهدید نکند، هیچیک از این اقدامات هم عملی نخواهد شد.


به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "آناتولی آنتونوف" معاون وزیر دفاع روسیه اعلام کرد که اظهارات "دیمیتری میدویدیف" به معنای آن نیست که روسیه سریعا به تحقق این اقدامات نظامی-فنی در پاسخ به استقرار سامانه‌های موشکی آمریکا در قاره اروپا خواهد پرداخت، بلکه این سخنان در واقع یک هشدار است.

معاون وزیر دفاع روسیه در عین حال تاکید کرد که هشدار میدویدیف در مورد پاسخ قاطع روسیه «غیر منتظره» نبود. این یک موضع‌گیری کاملا سنجیده و حساب شده است که از سوی مقامات بلندپایه نظامی روسیه توصیه شدند.

آنتونوف افزود: مواضع اعلام شده از سوی رئیس‌جمهوری روسیه را نباید جنگ افروزانه دانست، اگر تهدیدی برای امنیت روسیه وجود نداشته باشد، اقدام نظامی هم در پاسخ از سوی ما صورت نخواهد گرفت.

این مقام بلندپایه نظامی روس یادآور شد: "دیمیتری میدویدیف" اصلی‌ترین مذاکره کننده روسیه در زمینه مسائل مربوط به سامانه موشکی بوده و خواهد بود. رئیس‌جمهوری روسیه بارها در این خصوص برای مردم، رسانه‌ها و حتی در نشست سران لیسبون در نوامبر سال 2010 سخن گفته است که در همان نشست بود که وی پیشنهاد روسیه برای خارج شدن از وضعیت دشوار بوجود آمده در خصوص سپر موشکی را مطرح کرد.

آنتونوف همچنین از شرکای غربی روسیه خواست تا با دقت زیاد اظهارات میدویدیف را بررسی کنند تا نتیجه‌گیری درستی از آن داشته باشد تا این امکان بوجود آید تا به همراه یکدیگر امنیت بین المللی تقویت شود.

وی تاکید کرد: در رابطه با اقدامات نظامی-فنی اعلام شده از سوی رئیس‌جمهوری میدویدیف باید به این نکته اشاره کنم که صحبت بر سر این نیست که روسیه سریعا دست به چنین اقداماتی بزند، بلکه بحث بر سر این است که هر یک از تصمیمات خاص در این زمینه بستگی به چگونگی روند اوضاع دارد و اگر تهدیدی برای امنیت روسیه وجود نداشته باشد، اقدام نظامی هم در پاسخ از سوی ما صورت نخواهد گرفت.

رئیس‌جمهوری روسیه روز چهارشنبه در یک نطق تلویزیونی و در تشریح مواضع این کشور در قبال طرح سپر موشکی اروپایی، با اعتراف به اینکه مذاکرات پیرامون این مسئله با آمریکا و ناتو شکست خورده و اکنون زمان آن رسیده تا روسیه خود را برای پاسخگویی به این مسئله آماده کند، تهدید کرد که سامانه‌های موشکی جدید در نزدیکی مرزهای ناتو مستقر خواهد شد و حتی بعید ندانست که روسیه از پیمان کاهش تسلیحات راهبردی با آمریکا که تنها یک سال است منعقد شده، خارج شود.

میدویدیف تاکید کرد که دستور داده تا وزارت دفاع روسیه سریعا ایستگاه‌های رادار مربوط به هشدار در خصوص حملات موشکی در منطقه کالینینگراد را به حالت آماده باش رزمی در ‌آورد و نیروهای ویژه موشکی و استراتژیکی ناوگان دریایی روسیه مجهز به سیستم‌های مدرن و فناوری‌های جدید دارایی کارآیی بسیار موثر خواهند شد که تانوایی فایق آمدن بر تهدیدات احتمالی ناشی از سپر موشکی اروپایی را داشته باشند.


برچسب‌ها:


ارسال توسط محمد توکل