تعداد بازديد :  
تاريخ : دوشنبه ۱۳٩٠/۸/۳٠

خبرگزاری فارس: درحالی‌که برخی در عراق براین باور بودند، سرنگونی دیکتاتوری صدام، پیشرفت و شکوفایی را به عراق بازخواهد گرداند، بروز پدیده‌ای به نام "ترور دانشمندان و نخبگان" عراقی تمام امیدها را برباد داد تا با ترور 3 چهارم این دانشمندان و نخبگان توسط آمریکا، عراق روی رشد و پیشرفت را به خود نبیند.


به گزارش فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی النباء، هنگامی‌که عراق در سال 2003 به دست نظامیان آمریکایی اشغال شد، کم نبودند، عراقی‌های زود باوری که اعتقاد داشتند، این اشغال و به دنبال آن سرنگونی دیکتاتوری "صدام حسین" آنها را از بدبختی و مصایبی که چندین دهه در آن گرفتار بودند، نجات دهد.
درحالی که همه از عراق پس از صدام حسین انتظار رشد و پیشرفت را داشتند، هنوز یک‌سال از اشغال عراق به دست نظامیان آمریکایی نگذشته بود که فاجعه دیگری در این کشور روی داد و به سرعت به یک اپیدمی فراگیر در این کشور تبدیل شد.

* پدیده ترور دانشمندان و نخبگان عراقی یا نگه‌داشتن عراق در عقب‌ماندگی

منظور بروز و گسترش پدیده‌ای به نام "ترور دانشمندان و نخبگان" عراقی بود، این درحالی است که تا پیش از آغاز جنگ عراق در میان کشورهای عربی دارای بالاترین میانگین تحصیل‌کردگان و فارغ التحصیلان دانشگاهی بود.
به همین دلیل این نخبگان به سرعت هدف قرار گرفتند تا از پیش‌رو برداشته شدن موجب تحقق استقلال و پیشرفت کشور خود نشوند و در پس تمام این اقدامات بهانه‌هایی چون وجود سلاح‌های شیمیایی و نامتعارف وجود داشت، این نکته‌ای است که بسیاری در غرب به آن اشاراتی مسقیم یا غیرمستقیم داشته‌اند، مثلا در اواخر سال 2002 میلادی و اندکی پیش از اشغال عراق "مارک کلایتون"، خبرنگار روزنامه "کریستین ساینس مونیتور" دولتمردان آمریکایی را از نخبگان عراقی و قرار داشتن آنها به اصطلاح در پس تولید سلاح‌های شیمایی عراق بازمی‌دارد.

* توصیه‌های مارک کلایتون

پس از آن کلایتون لیستی از دانشمندان عراقی ارائه می‌دهد که در آمریکا تحصیلات خود را سپری کرده بودند و ادعا می‌کند: این دانشمندان و نخبگان از جمله خطرناک‌ترین افراد در عراق هستند، چون در پس تولید سلاح‌های شیمایی قرار دارند و از بازرسان بین‌المللی می‌خواهد فقط به یافتن این سلاح‌ها در عراق اکتفا نکنند، بلکه این افراد را نیز بازداشت کنند.

* ارائه آمار و ارقام از دانشجویان عراقی آمریکا

بر این اساس کلایتون به نقل از برخی کارشناسان که ادعا کرده بود، از وجود این دانشمندان در عراق آگاه بودند، نام نزدیک به 15 دانشمند هسته‌ای تحصیل‌کرده در آمریکا را ارائه می‌دهد و به نقل از "دکتر کاری"، مسئول بازرسان تسلیحات هسته‌ای و شیمیایی در عراق می‌گوید که هنگام بازدید از دانشگاه میشیگان در سال 1993 دریافت که پس از جنگ خلیج فارس بسیاری از دانشجویان عراقی برای تحصیل فیزیک و مهندسی هسته‌ای راهی آمریکا شده بودند و هنگامی‌که وی برای تعدادی از فارغ التحصیلان رشته مهندسی هسته‌ای سخنرانی می‌کرد، وقتی دریافت 12 نفر از فارغ التحصیلان عراقی هستند، متعجب و شگفت زده شد.
کلایتون در ادامه توضیح می‌دهد: براساس پژوهشی که اخیرا در آمریکا انجام شد، پژوهشگران دانشگاه جورجیا در آتلانتا دریافتند طی سال‌های 1990 تا 1999 این دانشگاه به 1215 نفر از دانشجویان 5 کشوری که وزارت‌ خارجه آمریکا آنها را حامی تروریسم نامیده، مدرک دکترا در رشته‌های علوم طبیعی و مهندسی داده و از میان این 1215 مدرک 112 مدرک دکترا از آن دانشجویان عراقی و در رشته‌های حساس و مهمی چون مهندسی هسته‌ای یا مهندسی شیمی یا میکروب شناسی بوده است.

* قانون آمریکایی مهاجرت دادن دانشمندان عراقی

براساس چنین سیاست‌هایی بود که دولت آمریکا تلاش کرد، یا این دانشمندان را با ترور و قتل از پیش‌رو بردارد یا این‌که آنها را به هر طریق ممکن وادار به مهاجرت از عراق کند و در این راه سیاست‌های قدیمی اسرائیل جهت ترور دانشمندان عراقی را پیش گرفت تا دانشمندانی مانند دکتر "المشد" و "سمیره موسی" و بسیاری دیگر را از پیش‌رو بردارد و پس از آن قانون مهاجرت دانشمندان عراقی را به اجرا گذاشت که به "قانون مهاجرت دانشمندان عراقی" شهرت یافت و براساس آن اعلام شد، به دانشمندان عراقی که اطلاعات موثق و قابل اثبات درباره برنامه هسته‌ای عراق ارائه دهند، مجوز اقامت دائم در آمریکا داده خواهد شد.

* ظرف 16 ماه ترور 250 استاد و دانشمند عراقی

پس از آن روند ترورها آغاز شد بگونه‌ای که از آوریل 2003 میلادی آگوست 2004 میلادی یعنی طرف تنها 16 ماه بیش از 250 استاد دانشگاه در عراق ترور شدند که آخرین آنها رئیس دایره ترجمه دانشگاه موصل بود و این آشکارا بیانگر وجود توطئه‌ای جهت از بین بردن نخبگان و اندیشمندان عراقی بود، این درحالی است که در همین مدت زمانی بیش از 1500 پزشک و متخصص عراقی ربوده شدند و همین موجب شد تا بسیاری از پزشکان و متخصصان عراقی از کشور خارج و به دیگر کشورهای مهاجرت کنند.

* برخی از سرشناس‌ترین چهره‌ها

اگر بخواهیم از میان سرشناس‌ترین چهر‌های ترور شده در این مدت یاد کنیم باید از افرادی چون دکتر محمد عبد الله الراوی، رئیس دانشگاه بغداد، دکتر صباح محمود الربیعی، رئیس دانشکده تربیت المستنصریة و رئیس مرکز تحقیقات آفریقا- آسیای عراق، دکتر عزیز علی، رئیس دانشکده حقوق ورئیس جمعیت صلیب سرخ عراق،‌ دکتر لیلى عبد الجبار، رئیس دانشکده حقوق دانشگاه موصل، جامعة الموصل و دکتر حسین یاسین، دانشمند فیزیک عراق و بسیاری دیگر نام برد.

* اهداف نهفته در پس ترورها

اگر بخواهیم هدف آمریکا در پس این ترورها را برشماریم، باید به موارد ذیل اشاره کرد:
یک: تلاش برای جلوگیری از ساخت و بنای عراق هسته‌ای پس از صدام و قرار گرفتن عراق در صدر کشورهای بهره‌برند از دانش هسته‌ای.

دو: ممانعت از مهاجرت این دانشمندان به دیگر کشورهای اسلامی و عربی و در اختیار دادن دانش و آگاهی‌های هسته‌ای و علمی خود به دیگر کشورهای منطقه.

سه: شناخت منابعی که این دانشمندان دانش و علم خویش را از آنها می‌گیرند و خشکاندن این منابع و جلوگیری از نزدیک شدن دیگر دانشمندان جهان اسلام و عرب به حوزه‌هایی که آمریکا آنها را منع کرده بود.

* اتخاذ برخی اقدامات آمریکایی

به این ترتیب آمریکا مجموعه اقداماتی را برای تحقق اهداف خویش پیش گرفت که از آن جمله صدور برخی قطعنامه‌ها توسط شورای امنیت جهت تصرف و به دست گرفتن تاسیسات زیرساختی عراق که به نحوی با برنامه هسته‌ای این کشور ارتباط پیدا می‌کرد و خلع سلاح عراق پس از جنگ دوم خلیج فارس و تحت پیگرد قرار دادن دانشمندان و کارشناسان فعال در برنامه‌های تسلیحاتی و هسته‌ای عراق و پافشاری بر تضمین قطعنامه 1441 شورای امنیت مصوب در سال 2002 که عراق را ملزم می‌کرد، به بازجویی بازرسان بین المللی از دانشمندان و کارشناسانش تن دهد و حتی در صورت لزوم آنها را از کشور بیرون کند.

* دانشمندان عراق برسر دو راهی انتخاب

و به این ترتیب دانشمندان عراق مجبور شدند میان گزینه ارائه دانش‌شان به یکی از کشورهایی که آمریکا برای آنها مشخص می‌کرد، تن دهند و در این‌باره وزارت خارجه آمریکا طرحی به نام "نظارت بر علوم و تکنولوژی و مهندسی عراق" را به تصویب رساند و 20 میلیون دلار صرف آن کرد تا به اصطلاح دانشمندان عراقی را در طرح‌های مسالمت‌آمیز به خدمت گیرد، ‌یا این که آنها به مهاجرت در آمریکا و کار در آنجا و حتی اسرائیل فریب داد و در این میان کسانی‌که هر دو گزینه را رد می‌کردند، بازداشت و زندانی می‌شدند که در این میان باید از دکتر "هدی عماش"، کارشناس و ومتخصص میکروب یولوژی اشاره کرد.

* استفاده از دانشمندان عراقی در سه حوزه کاری

و طی همان سال 2003 برملا شد که آمریکا با هزینه کردن میلیون‌ها دلار تلاش می‌کند، دانشمندان عراقی را در سه حوزه کاری به شرح زیر خدمت گیرد:

یک: استفاده از دانشمندان هسته‌ای عراق در مراکز تحقیقاتی و علمی که در خدمت امنیت ملی آمریکا هستند، مانند مرکز "ساندیا" یا موسسة "بروکینگز" و حتی به برخی از آنها تابعیت آمریکایی داد.

دو: استفاده از این دانشمندان در برنامه مشترکی که آمریکا با موسسه علوم و تکنولوژی امارات متحده عربی در حال اجرای آن تا از آنها در راه همکاری‌های علمی و تکنولوژیکی منطقه‌ای استفاده شود.

سه: همکاری این دانشمندان با شعبه آزمایشگاه‌های مرکز "ساندیا" در اردن.

بالطبع این دانشمندان به خدمت گرفته شده، جدای از دانشمندانی بودند که براساس طرح آمریکایی‌-‌صهیونیستی در عراق ترور شدند و براساس آخرین آمارهای به دست آمده تعداد آنها به 315 دانشمند می‌رسد.
این درحالی است که آمارهای ارائه شده توسط سندیکای اساتید دانشگاه عراق در بغداد از ترور سه چهارم دانشمندان و کارشناسان عراقی سخن گفته و تاکید می‌کند،‌ 62 درصد دانشمندان و کارشناسان ترور شده دارای مدرک دکترا در رشته مختلف علمی و پزشکی بوده‌اند.


برچسب‌ها:


ارسال توسط محمد توکل