آغاز جلسات جزیره ای یاران رئیس جمهور سابق/ "خط قرمزها" از بازگشت احمدی

روند گوشه نشینی و دوری از فضای پرهیاهوی سیاست از سوی رئیس جمهور سابق کشورمان همچنان ادامه دارد و اینطور که از رفتار و تحرکات وی به نظر می رسد گویا تصمیم گرفته که فعلا برای مدتی طولانی از دنیای سیاست فاصله بگیرد. این مسئله را هم از برگزاری جلسات جزیره ای و چندپاره یاران احمدی نژاد می توان به راحتی متوجه شد.  
 
اواسط فعالیت احمدی نژاد و یارانش در جایگاه ریاست جمهوری بود که فشارهای سیاسی بر حلقه اطراف رئیس دولت های نهم و دهم افزایش یافت. البته این مسئله نیز نشات گرفته از تخلفات و تحرکاتی بود که گاه و بیگاه از سوی حلقه نزدیک یاران احمدی نژاد صورت می گرفت و حمایت های رئیس دولت نیز موجب شده بود تا واکنش ها نیز نسبت به این تحرکات صورت گرفته افزایش یابد.
 
 این در حالی بود که بالاخره احمدی نژاد در پاسخ به هجمه های صورت گرفته به زبان آمد و در حمایت از یاران خود و در شرایطی که تخلفات نزدیکانش روز به روز عیان تر می شد و به هیئت دولت نیز رسیده بود اعلام کند " اعضای کابینه خط قرمز من هستند". همین حمایت رئیس دولت نیز کافی بود تا پای اعضای کابینه تا پایان فعالیت دولت دهم در محاکمه خاطیان اختلاس 3 هزار میلیاردی و تخلفات بیمه تامین اجتماعی باز نشود.  
 
حالا اما این روزها همان هایی که از سوی احمدی نژاد "خط قرمز" نامید شده بودند از سکوت و گوشه نشینی رئیس دولت سابق خسته شده اند و منتظر شدن بیش از این را به ضرر آینده سیاسی خود قلمداد کرده اند. از همین رو شنیده می شود در گوشه و کنار کشور یاران و حلقه نزدیک احمدی نژاد از برخی مدیران و استانداران گرفته تا وزرای دولت قبل از بازگشت احمدی نژاد به سیاست ناامید شده و به صورت خودجوش برای بازگشت به قدرت آماده می شوند.  
 
در این بین نیز گویا اختلافاتی بین مدیران دولت احمدی نژاد در ابعاد سیاسی و تفکرات  حاکم بر این جریان به وجود آمده و همین مسئله سبب شده تا آنها به صورت جزیره ای وارد میدان شوند. به همین دلیل است که این روزها شنیده می شود رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در دولت سابق این روزها طیفی منحصر به خود تشکیل داده و تاکنون نیز 13 جلسه نیز در این مسیر برگزار کرده است.  
 
انتخابات مجلس؛ بی احمدی نژاد یا با احمدی نژاد؟
 
آغاز برنامه های سیاسی به صورت انفرادی از سوی یاران احمدی نژاد و برگزاری جلسات منسجم در فاصله یک سال و نیم مانده به انتخابات مجلس شورای اسلامی نشان می دهد که اهالی دولت های نهم و دهم برنامه خود را برای حضور در انتخابات سال آینده مجلس بسته اند و در این راه نیز منتظر احمدی نژاد نخواهند ماند. از همین رو به نظر می رسد که یکی از طیف های فعال در انتخابات سال آینده مجلس معطوف به یاران سابق احمدی نژاد است؛ حال یا با احمدی نژاد و یا بی احمدی نژاد.
 
اختلاف در بین یاران رئیس جمهور سابق!
 
از ارائه لیست 150 نفره برای انتخابات مجلس و برگزاری جلسات با یاران و وزرای قدیمی گرفته تا شکل گیری گروه هایی تحت عناوین ناما و هما سبب شد تا روند بازگشت به قدرت رئیس جمهور سابق کشورمان شکل تازه ای به خود بگیرد. اما این اتفاقات در شرایطی رخ  داد که این روزها به نظر می رسد اختلافات در جریان وابسته به احمدی نژاد خیلی جدی تر از گذشته شده است.  
 
همین چند ماه پیش بود که یاران احمدی نژاد برای دعوت از وی در مراسم جشن نیمه شعبان با اختلافاتی روبرو شدند. حزب اللهی هایی که همچنان حامی احمدی نژاد باقی مانده اند در شب نیمه شعبان دو هیئت متفاوت از یکدیگر را تشکیل دادند و هر 2 گروه نیز از احمدی نژاد برای حضور در این مراسم دعوت به عمل آوردند. در این بین یکی از این هیئت ها حامیان نزدیک مشایی بوده و دیگری افرادی بودند که از جریان رحیم مشایی دورتر بودند. هرچند تلاش هایی صورت گرفت که احمدی نژاد بتواند در هر 2 مراسم شرکت کند اما رئیس جمهور سابق به مجلسی رفت که با یاران مشایی مخالف بودند تا از همان زمان نیز شائبه هایی در خصوص جدایی احمدی نژاد از مشایی به گوش برسد.
 
بنابراین این احتمال وجود دارد که ادامه روند گوشه نشینی رئیس جمهور سابق کشورمان منجر به حذف احتمالی وی از عرصه سیاست در آینده ای نزدیک شود. چراکه هر روز خبر جدیدی از جلسات جزیره ای یاران و نزدیکان وی در دولت قبل به گوش می رسد و ادامه سکوت احمدی نژاد نیز سبب خواهد شد تا آخرین حلقه یاران نیز از این جریان جدا شوند.  
 

/ 0 نظر / 9 بازدید