جامعه اطلاعاتی آمریکا ساخت سلاح هسته‌ای توسط ایران را باور ندارد

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از ایران هسته ای- نویسنده سرشناس مجله نیویرکر گفت عقیده دارد اطلاعات موجود در گزارش نوامبر 2011 آمانو هم قدیمی است و هم بی پایه و اساس.

بنا بر گزارش بی بی سی در تاریخ 30 آبان 1390، سیمور هرش درباره این گزارش گفته است: «از سال 2003 به بعد هیچ شاهد محکمی از برنامه نظامی هسته ای در ایران رو نشده است. این یک تحقیق تازه است که نتیجه اش دو هفته پیش منتشر شده است و در غرب و آمریکا تیتر خیلی از رسانه ها شده است و یک بار دیگر قرار است نشان دهد که ایران در آستانه ساخت بمب هسته ای است. اما فکر نمی کنم که بشود به آن به عنوان یک سند علمی نگاه کرد این یک سند سیاسی است و تقریبا هیچ چیز تازه ای در آن نیست».

هرش اضافه کرد: «من نمی دانم که آیا برنامه مخفی وجود دارد یا خیر؟ ‌فقط می دانم که آمریکایی ها از زمان بوش این طوری فکر می کنند اما ما هنوز دلیلی برای اثبات آن پیدا نکرده ایم».
نویسنده نیویورکر که تا کنون بارها مقالاتی جنجالی و حاوی اطلاعات ویژه درباره برنامه هسته ای ایران نوشته، در ادامه گفته است: «آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران را به عنوان یکی از امضا کنندگان معاهده NPT زیر نظر داشته است همه جا دوربین کار گذاشته است. هیچ تاسیساتی نیست که اعلام نشده باشد. آژانس در تک تک گزارش هایش گفته است که هیچ اورانیوم غنی شده ای از مسیر مشخص آن خارج نشده است. اگر بخواهید مخفیانه بمب هسته ای بسازید، اورانیومش را می خواهید از کجا بیاورید؟! تاسیسات مخفی اش کجا است؟! ما هنوز نتوانسته ایم آن را پیدا کنیم».

هرش که با بی بی سی گفت وگو کرده درباره منشا اطلاعات گزارش آمانو می گوید: «در این گزارش جدید مسئله های حل نشده مهمی که مطرح شده است بر اساس اطلاعاتی بوده که کشورهای عضو بر اساس خود گزارش حدود 10 کشور به آژانس داده اند. می دانیم که بیشتر این اطلاعات از آمریکا و به طور غیر مستقیم از اسرائیل آمده است؛ اطلاعاتی از فعالیت هایی که ایران اعلام نکرده است. در دوران محمد البرادعی مدیر کل سابق آژانس بیشتر این اتهامات بارها به دقت بررسی شده است و نتیجه این بود که این قدر معتبر نیستند که ارزش پیگیری داشته باشند. شما الان یک گزارش تازه دارید که پر است از اتهامات و سئوالات قدیمی».

در ادامه مجری بی بی سی می پرسد: «آژانس می گوید که اگر چه این اطلاعات، اطلاعات جدیدی نیست ولی الان این اطلاعات معتبر است بخاطر اینکه مثلا اطلاعاتی که توسط 10 کشور دیگر در اختیار آژانس قرار گرفته است و یا اطلاعاتی که از منابع امنیتی در اختیار آژانس قرار گرفته است، صحت این ادعا ها را ثابت می کند».

سیمور هرش پاسخ داد: «نه نه! برداشت شما اشتباه است. گزارش خیلی واضح است. آنها می گویند: ممکن است! ‌می گویند شاید! می گویند به نظر ما در کل می تواند چنین استفاده ای هم داشته باشد! ما طبق اسنادی که جولیان آسانژ و تیم او در ویکیلیکس منتشر کرده اند می دانیم که آقای آمانو که با حمایت آمریکا انتخاب شد، از آنها تشکر کرد و گفته است که بر خلاف آقای البرادعی من با شما در مورد ایران هم نظر هستم. اشکالی ندارد که بیش از حد طرفدار آمریکا باشد اما حقیقت این است که از سال 2003 به بعد هیچ شاهد محکمی از یک برنامه نظامی هسته ای در ایران رو نشده است».
                                                                                                           
نویسنده مجله نیویرکر قبلا هم در مقاله ای که در ژوئن 2011 منتشر شد تاکید کرده بود اطلاعاتی در دست دارد که نشان می دهد: جامعه اطلاعاتی امریکا در عالی ترین سطوح باور ندارد که ایران در حال ساخت سلاح هسته ای باشد.

هرش برنده جایزه پولیتزر است و اطلاعات جنایات امریکا در زندان ابوغریب را هم او افشا کرد.
انتهای پیام/ز

/ 0 نظر / 3 بازدید