بنی‌صدر: هاشمی درست می‌گوید!

امروز آغاز رسمی ثبت‌نام کاندیداهای ریاست جمهوری دوره یازدهم است و رصد رسانه‌های بیگانه و ضد انقلاب نشان می‌دهد با نزدیک شدن به انتخابات انعکاس اخبار انتخاباتی نیز در این رسانه‌ها شدت گرفته است. با این حال حمایت علنی رسانه‌ها و شخصیت‌های ضدانقلاب از کاندیداتوری اکبر هاشمی رفسنجانی نکته جالب توجهی است که انتظار می‌رود در روزهای آتی و با مشخص شدن کاندیداتوری وی افزایش یابد.

به گزارش رجانیوز، بی‌بی‌سی فارسی که در انتخابات ریاست جمهوری دوره قبل نقش محوری را برای ساماندهی و خط دهی به رسانه های حامی میرحسین موسوی بر عهده داشت، این روزها حمایت خود را از هاشمی علنی کرده است.

رسانه دولتی انگلیسی در مطلبی با اشاره به احتمال حضور هاشمی رفسنجانی همانند رسانه های داخلی حامی وی نوشته است: امکان به میدان آمدن آقای هاشمی به عرصه انتخابات کل جناح محافظه کار را بشدت به هراس انداخته است. این رسانه سپس ادامه داده است: این آقای رفسنجانی خواهد بود که گره رابطه با آمریکا را باز خواهد کرد، چون ادامه وضع موجود می تواند ایران را به سطح عراق در دهه ۱۹۹۰ (پس از حمله به کویت) تنزل دهد و تجربه تلخ کشته شدن هزاران کودک عراقی از سوتغذیه شاید چیزی نباشد که ایرانیان به آن رضایت دهند و دامنه نارضایی هایی گسترده کنونی می تواند تکراری از مدل های مختلف بهار عربی در ایران را رقم بزند.

در ادامه گزارش بی‌بی‌سی فارسی آمده است: هاشمی رفسنجانی سهم زیادی در سیاست های مختلف جمهوری اسلامی ایران ایفا کرده و از تیغ انتقاد و فراتر از آن مصون نبوده و نخواهد بود، اما وضع در جمهوری اسلامی ایران اکنون به نقطه ای رسیده که آمدن هاشمی رفسنجانی، این بار با همه دفعات قبل متفاوت خواهد بود، اگر بیاید.

البته دایره حمایت از هاشمی رفسنجانی در نیروهای ضدانقلاب آنقدر گسترده شده که ابوالحسن بنی صدر مخالف روزهای اول انقلاب هاشمی نیز در آن قرار می گیرد.

ابوالحسن بنی صدر اخیرا با اشاره به وضعیت ایران در آستانه انتخابات درباره یک «غائله» دیگر در ایران به بهانه «خاتمی یا یک نفر دیگر» و «آوردن مردم به خیابان» اظهارنظر کرده است. وی با تاکید بر ایجاد یک غائله انتخاباتی، وضع فعلی کشور را بغرنج دانسته و برای این ادعای خود به اظهارات هاشمی رفسنجانی استناد کرده است. بنی صدر در این باره می گوید: شما در ایران با وضعیتی مواجه هستید که آقای هاشمی رفسنجانی به درستی می گوید«این رژیم در بن بست است.»

ابوالحسن بنی صدر در ادامه، نسخه ای متفاوت ارائه می دهد. به اعتقاد او به جای حضور در انتخابات به بهانه خاتمی یا ... و سپس اعتراضات خیابانی به بهانه تقلب، باید انتخابات تحریم شود؛ آنگاه اعتراضات خیابانی پس از انتخابات کلید بخورد. بنی صدر برای توجیه این استدلال خود، اظهارات خاتمی را مبنی به تقیدش به ولایت فقیه یادآوری می کند و می گوید نمی توان به بهانه کسی که صراحتا می گوید معتقد به ولایت فقیه است، به خیابان ها آمد: «اول از همه، خود آقای خاتمی، آب پاکی را روی دست شما ریخت چون دو، سه روز قبل اعلام کرد: «من معتقد به ولایت فقیه هستم، اگر هم بیایم در این محدوده می آیم.» شما می گویید اگر بیاید و... در حالی که او از همین اول می گوید این اگر تحقق ندارد!»

وی بلافاصله هاشمی را هم مثال می زند. به عبارتی وی هاشمی را دقیقا در همان پروسه تجمعات خیابانی تعریف کرده و در ردیف خاتمی به عنوان بهانه های آشوب دانسته است. با این حال او معتقد است هاشمی نیز نمی تواند کاندیدا شود. بنی صدر در این باره می گوید: آقای هاشمی رفسنجانی هم که گفت «آمدن من فایده ای ندارد، برای اینکه بن بست است.»

بنی صدر که خاتمی و هاشمی را همردیف یکدیگر برای تکمیل پازل پروسه انتخابات 92 و ایجاد یک غائله دیگر می داند؛ نسخه ای متفاوت ارائه می دهد. بنی صدر معتقد است به جای حضور پای صندوق های رای به بهانه خاتمی یا هاشمی، باید انتخابات تحریم شود؛ آنگاه به بهانه تحریم؛ غائله 92 با حضور در خیابان ها کلید بخورد. بنی صدر در این باره می گوید: «تحریم فعال» کاری است که شما مردم ایران می توانید انجام دهید تا بن بست گشوده شود ...».

اینکه بنی صدر معتقد است هاشمی رفسنجانی قطعه ای از پازل طراحی شده 92 برای ایجاد غائله علیه نظام است، صحت این ادعا با نوع نقش آفرینی هاشمی در عرصه سیاسی کشور مشخص می شود ، تنها 39 روز به انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است.

/ 0 نظر / 12 بازدید