لنکرانی به نفع جلیلی از کاندیداتوری انصراف داد

در آستانه اعلام اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده برای انتخابات یازدهم ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان،  بالاخره جبهه پایداری، خود و طرفداراناش را از سردرگمی خارج کرد و با ترتیب دادن دیداری میان لنکرانی و جلیلی، تکلیف را به این صورت برای خود مشخص نمود؛ «باقری‌لنکرانی پس از جلسه مشترک عصر امروز، انصراف خود را از کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری به نفع سعید جلیلی اعلام کرد.»

لنکرانی در بیانیه ای، انصراف خود را به این شکل رسمیت می بخشد: «ضمن تشکر از همه عزیزانی که در سراسر کشور نسبت به اینجانب ابراز محبت و بزرگواری نموده‌اند، به خصوص دانشگاهیان‌، نخبگان‌، خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران‌، علمای اعلام و به ویژه حضرت علامه آیه‌الله مصباح یزدی دامت برکاته‌، با توجه به حضور قطعی برادر انقلابی و مومن جناب آقای دکتر جلیلی‌، با کسب نظر مشورتی از جبهه پایداری انقلاب اسلامی‌، برای دفاع از گفتمان امید، عدالت و استقامت‌، اینجانب ‌با انصراف از داوطلبی در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری‌، ‌حمایت خود را از جناب آقای دکتر جلیلی اعلام می‌دارم.»

شاید این تصمیم برای خیلی از تحلیلگران قابل پیش بینی بود، زیرا انشقاق و اختلاف در جبهه پایداری را به وضوح می شد  مشاهده نمود، از جمله اعلام حمایت جبهه پایداری اصفهان از جلیلی، و یا اظهارات برخی چهره های جبهه پایداری در مدح جلیلی، اما چه شد که جبهه پایداری که سرسختانه از لنکرانی دفاع می کرد و او را نتیجه هفت سال مطالعه و در هر شرایطی وی را گزینه نهایی خود می دانست، راضی به کناره گیری لنکرانی شد؟ آن هم به نفع سعید جلیلی که  به هرحال راضی نشده بود زیر لوای رسمی جبهه پایداری در رقابتهای ریاست جمهوری حاضر شود؟ یک مجهول دیگر این معادله انصراف هم این نکته است که در شرایطی رخ می دهد که زمزمه های رد صلاحیت هاشمی و مشایی به عنوان دو گزینه ای که ظاهرا جبهه پایداری با آنها مشکل دارد، به گوش می رسد، و بیم فدا شدن مصلحتهای این جبهه بر اثر رقابتهای درون گفتمانی نمی رود. دو احتمالی که در مورد این انصراف، آن هم با شرایط فعلی به نظر می آید این است که:

یک: خبرهای نسبتا موثقی که از رد صلاحیت لنکرانی به گوش می رسید، احتمالا جبهه پایداری را واداشته تا قبل از اعلام رسمی نتایج بررسی صلاحیتها، حفظ آبرو کند و به نوعی، "روغن ریخته را نذر امامزاده کند".
دو: اختلافات درونی و تمایل بدنه و برخی از چهره های پایداری به جلیلی، و احتمال اقبال بیشتر آرا به وی، جبهه پایداری را وادار به مصلحت سنجی و جلوگیری از انشقاق بیشتر کرده است.

به هر حال، به هر دلیل و علتی که جبهه پایداری تصمیم به انصراف لنکرانی گرفته باشد، به نوعی در کارنامه این جبهه، نکته ای منفی تلقی می شود. روند انتخاب و معرفی لنکرانی و حذف جلیلی، حمایت قاطع سران پایداری از لنکرانی، حتی تلاش آنها برای جلوگیری از حضور جلیلی، و ادامه حمایت از لنکرانی بعد از حضور جلیلی، همه و همه نشان از یک مسئله دارد، و آن هم "کمبود تجربه و ناپختگی سیاسی این جریان نوپا" می باشد. که باعث شد، ضعف بزرگان این جریان در اقناع بدنه و نیروهای مرتبط به وضوح نمایان شود. همچنین هفت سال مطالعه این جریان! صرف گزینه ای شد که ظاهرا صلاحیتهای لازم برای نامزد ریاست جمهور شدن را هم ندارد.

بهتر بود این دوستان، با بررسی و برآورد دقیق از قدرت اقناع بدنه توسط راس جریان، دست به انتخابی می زدند که لازم نباشد با صرف این هزینه و اعتبار به یکباره کنار گذاشته شود. دوستان پایداری باید توجه می کردند که در دنیای سیاست نمی توان با تعارف و رودربایستی، به مقصود رسید (ظاهرا برخی ها امیدوار بودند که با معرفی لنکرانی، و اعلام حمایت قاطع جبهه پایداری از وی، سعید جلیلی در تعارف گیر کند و پا به عرصه انتخابات نگذارد) یا با مختومه کردن سرخود یک موضوع، دیگران را هم از پیگیری منع کرد(کاری که برخی از نیروهای جوان پایداری انجام داده و بر حضور جلیلی اصرار ورزیدند).

به هرحال جبهه پایداری در حالی به سوی جلیلی چرخش داشته که تا آخرین لحظه هم سعی کرد قابلیتها و توانایی های او را زیر سوال ببرد از جمله می توان به این نقل قولها استناد کرد؛ سید امیر حسین قاضی زاده، سخنگوی جبهه پایداری: آقای جلیلی اگر کاندیدا بشود ما انقلابی بودن گفتمانش را تایید می کنیم اما نمی توانیم توان اجرایی اش را تضمین کنیم.

 سخنگوی این جبهه همچنین ادامه می دهد: علامه مصباح می گوید اصلح از نظر من ایشان(لنکرانی) است. به جز این هم دیگر کاری ندارم. نمی توانم دین خودم را در سن ۸۵ سالگی به خطر بیندازم. برای چیزی مردم را راهنمایی کنم که خودم به آن اعتقاد ندارم.

حالا اما پایداری مانده و انصراف لنکرانی که هفت سال بر روی آن مطالعه داشته و حمایت از جلیلی که سعی فراوان کرد که قابلیتهایش را زیر سوال ببرد تا در صحنه رقابت حاضر نشود، اما جلیلی آمد و همه برنامه های پایداری به هم ریخت. تا ببنیم در ادامه رقابتها چه می شود.

/ 0 نظر / 15 بازدید