تحلیل کارشناسان از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با فرماندهان سپاه

امیر موسوی درباره خطوط قرمز در مفهوم نرمش قهرمانانه تصریح کرد که دولت جدید باید بتواند اعتراف رسمی جامعه جهانی نسبت به حق مسلم ایران برای داشتن تکنولوژی هسته‌ای و شکستن انحصار استکباری در این زمینه را از طریق شورای امنیت و آژانس بین المللی انرژی اتمی دریافت کند و پرونده را از شورای امنیت به آژانس انتقال دهد.

وی رفع تحریم‌های ظالمانه را لازم دانست و گفت: به نظر می‌رسد بخش دوم آغاز شده و اتحادیه اروپا به آرامی تحریم‌ها را لغو می‌کند ولی هنوز کافی نیست.

امیر موسوی عزت، استقلال و مصلحت ملت ایران را خط قرمز هرگونه تعامل با غرب دانست.

اما فواد ایزدی دیگر کارشناس مسائل بین المللی نیز در این باره به خبرگزاری فارس گفت: در عرصه دیپلماتیک کشورها دارای ابزارهای مختلفی هستند و نکته‌ای که رهبری مد نظر قرار دادند این است که استفاده از ابزارهای دیپلماتیک اشکال ندارد.

این کارشناس با اشاره به اینکه در نگاه رهبر معظم انقلاب تقابل و دشمنی طرف مقابل و دلایل آن نباید فراموش شود و باید در نگاه کلان‌تری مورد توجه قرار گیرد، تاکید کرد که در چنین شرایطی است که می‌توان طرف مقابل را در عرصه دیپلماتیک مدیریت کرد.

وی با بیان اینکه دشمن در حال القای این مسئله است که ایران در عرصه سیاست خارجی هوشمندانه عمل نمی‌کند و از فرصت‌ها استفاده نمی‌کند، اظهار داشت: این سخنان تببین این مسئله است که ایران دارای هوشمندی بالایی در زمینه مباحث دیپلماسی است و دلیل اینکه جمهوری اسلامی پس از ۳۵ سال فشار غرب جزو کشورهای مقتدر و اثرگذار منطقه است، نتیجه همین هوشمندی است.

فواد ایزدی در ادامه تصریح کرد: پیام رهبری این بود که بر خلاف تبلیغات غرب ایران در جعبه ابزار دیپلماسی خود از نرمش هم می‌تواند استفاده کند و این قابلیت را دارد که در زمان مناسب به سمت ایجاد فضای انعطاف‌پذیر برود.

وی تصریح کرد که با توجه به نزدیک بودن سفر حسن روحانی به نیویورک رهبری این پیام را مد نظر دارند که اکنون فرصتی ایجاد شده است.

ایزدی با بیان اینکه اکنون توپ در زمین دشمن قرار دارد، ابراز داشت: اکنون باید دید آیا غربی‌ها از این فرصت برای تعامل استفاده خواهند کرد و یا همچنان بر ادامه فشار‌ها، تحریم‌ها و ادامه سیاست‌های گذشته ادامه خواهند داد.

این کارشناس سخنان اخیر معظم‌له را فرصت ایشان به غرب برای اصلاح سیاست‌های خصمانه علیه ایران دانست و افزود: در این شرایط هیچ بهانه‌ای پذیرفته نیست و آنها نمی‌توانند بگویند ما حاضر به تعامل بودیم ولی تهران آمادگی نداشت.


وی بیان این اظهارات در جمع فرماندهان ارشد سپاه پاسداران به عنوان بازوی انقلاب اسلامی را نمادی از اقتدار ایران دانست و تاکید کرد که دشمن به دلیل توانمندی همین نیروهای مسلح جرات حمله به کشورمان را نداشته است.

فواد ایزدی در پایان این گفت‌وگو تصریح کرد که رهبر انقلاب اسلامی در کمال اقتدار در حال تبیین راهبردی حساس در زمینه سیاست خارجی است و باید دید که دشمنان جمهوری اسلامی که جز دشمنی کاری نکرده‌اند با توجه به شرایط جدید و فرمایشات ایشان آیا حاضر به تغییر مواضع هستند یا نه؟

برآیند آنچه که بیان شد نشان می‌دهد که سخنان اخیر مقام معظم رهبری درباره نرمش قهرمانانه در واقع پیامی به رهبران غربی بوده است تا درک کنند، ایران به دنبال دشمنی نیست ولی این پیام را از موضع قدرت بیان می‌کند.

باید منتظر ماند و دید آیا سران کشورهای غربی آن‌قدر فرصت‌شناس هستند تا از این نرمش و نه چرخش، بهره ببرند و یا دوباره متاثر از لابی‌های صهیونیستی و نفتی همچنان به جای منافع ملی خود به دنبال منافع دیگران خواهند دوید.

/ 0 نظر / 12 بازدید