رویترز خبر داد:

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از رویترز فرانسه پیش از این از اعمال تحریم های نفتی یک جانبه بر ضد ایران خبر داده بود ولی وزارت خارجه فرانسه در بیانیه اصلاحی خود اعمال این تحریمها را مشروط به هماهنگی بیشتر با متحدان اروپایی خود کرده است .
بر اساس بیانیه جدید وزارت خارجه فرانسه دولت پاریس از اعمال فشارها و تحریمهای بیشتر بر ضد ایران حمایت می کند و با هماهنگی با سایر کشورهای اروپایی تحریم های نفتی را بر ضد ایران اعمال خواهد کرد .
سخنگوی وزارت خارجه انگلیس هم گفت: ما در جلسه هفته آینده وزیران خارجه اتحادیه اروپا مسئله تحریم های بیشتر علیه شخصیت های حقیقی و حقوقی ایرانی را دنبال می کنیم و فهرست کامل آن هم به زودی اعلام می شود.  
پیش از این برنار والرو سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت از تمامی متحدان فرانسه خواسته ایم که تحریم نفت ایران و تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی را دنبال کنند ولی در مورد این که آیا فرانسه به تنهایی این تحریم ها را اعمال می کند، پاسخ مشخصی نداده بود و آن را مشروط به بررسی های بیشتر کرده بود. 
 آمریکا، انگلیس و کانادا روز دوشنبه این هفته تحریم های بیشتری علیه ایران اعمال کردند. انگلیس تمامی روابط مالی و اعتباری خود با بانک های ایران و بانک مرکزی جمهوری اسلامی را قطع کرد و آمریکا اعلام کرد تحریم هایی علیه صنعت پتروشیمی ایران به اجرا گذاشته است.
مبادلات ایران و انگلیس طی سال های اخیر به شدت کاهش یافته است. حجم مبادلات دو کشور در نیمه نخست سال جاری میلادی کمتر از ۳۰۰ میلیون دلار بوده است.
در حالی فرانسه خواستار تحریم نفتی ایران شده است که این کشور در نیمه اول سال جاری میلادی و به دلیل مشکلات صادرات نفتی که به دلیل ناآرامی ها در لیبی به وجود آمده بود، برای تامین نفت مورد نیاز خود به ایران روی آورده و خرید نفتی خود از ایران را افزایش داد. سال گذشته میلادی، ایران حدود ۲.۸ درصد از نفت فرانسه را تامین کرده بود و این رقم در نیمه نخست امسال به 4 درصد رسیده است.
 مقامات فرانسه در گفت وگو با خبرگزاری رویترز مدعی شدند فرانسه مشکلی در تهیه نفت مورد نیاز خود در صورت تحریم خرید نفت از ایران نخواهد داشت.
در عین حال به عقیده تحلیلگران هرگونه اقدام در زمینه تحریم نفتی ایران می تواند بر بازار نفت تاثیر بگذارد و با افزایش قیمت ها اقتصاد بیمار اروپا را بیش از پیش تحت فشار قرار دهد.
انتهای پیام /

/ 0 نظر / 2 بازدید