دلال مذاکره تلفنی روحانی و اوباما چه کسانی بودند؟

ه گزارش جهان به نقل از نیمروز مذاکره تلفنی میان حسن روحانی و باراک اوباما حاصل توافق دو تن از دیپلمات های ارشد دو طرف بوده است.


بر اساس اطلاعات بدست آمده به نظر می رسد این دیدار حاصل تفاهم میان امیر حسین موسویان و رایان کراکر بوده است. حسین موسویان در دولت هاشمی رفسنجانی سفیر ایران در آلمان و در دولت خاتمی معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی (حسن روحانی) و عضو هیئت مذاکرات هسته‌ای ایران بود. وی در سال ۱۳۸۶ به اتهام جاسوسی در دادگاه محاکمه شد.


«حسین موسویان» عضو سابق تیم مذاکره‌کننده‌ ایرانی در گفت‌وگوهای هسته‌ای، در یادداشتی که در روزنامه انگلیسی «گاردین» منتشر شده، احتمال مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا را فرصتی برای مصالحه دانست که نباید از دست برود. وی به واشنگتن توصیه کرد با تغییر رویه از این فرصت استفاده کند.


کراکر از دیپلمات های با سابقه امریکایی است که پیش از این سفیر امریکا در کشورهای عراق و افغانستان را نیز تجربه کرده است. این دیپلمات باسابقه و سفیر سابق آمریکا در چند کشور خاورمیانه و جنوب آسیا تنها چند روز پس از پیروزی حسن روحانی در گفت و گو با «رادیو اروپای آزاد» با اشاره به ناکارآمدی تحریم‌ها علیه ایران گفت که آمریکا باید گفت‌وگویی فراگیر را با تهران آغاز کند.


سایت بی بی سی چندی پیش در رابطه با وی می نویسد: 
در آبان سال 88 رایان کراکر سفیر سابق آمریکا در عراق و افغانستان در خاطرات خود نوشت یک هفته پس از حملات یازده سپتامبر در سال 1380 و در جریان مذاکرات ژنو با چند دیپلمات ایرانی، مذاکراتی درباره حمله به افغانستان داشته است.


کراکر نوشته بود. «من واقعا از هویت طرف‌های ایرانی خود متعجب شده بودم. دو نفر از سه نفرشان در آمریکا درس خوانده بودند و ما در وقت تنفس راجع به فوتبال دانشگاه یو.سی.ال.ای حرف می‌زدیم.»

کراکر افزوده بود: «آنچه که برایم جالب‌تر از همه بود،‌ اشتیاق آنان نسبت به اعزام نیروهای آمریکا (همان «شیطان بزرگ») به حیاط خلوت ایران یعنی افغانستان بود. اوایل اکتبر، یعنی تقریبا یک ماه پس از حملات 11 سپتامبر، ما پشت میز یکی از سالن‌های کنفرانس سازمان ملل نشسته بودیم و در مورد ساختار پارلمان بعد از طالبان صحبت می‌کردیم. یکی از دیپلمات‌های ایرانی رفته رفته به تنگ آمد و سرانجام سرپا ایستاد و تقریبا با فریاد گفت که ما نباید در مورد «چه باید باشد» صحبت کنیم. تا زمانی که رژیم کنونی - در افغانستان - بر سر کار است، هیچ کدام از این حرف‌‌ها سودی ندارد. سپس او اتاق را ترک کرد. بمباران افغانستان توسط آمریکا چند روز بعد آغاز شد.»

/ 0 نظر / 12 بازدید